Bazı Rüyalar Psikolojik Sorunların Habercisi Olabilir!

Bazı Rüyalar Psikolojik Sorunların Habercisi Olabilir mi? Gördüğümüz rüyalar hayatımızdaki sorunları nasıl anlatır?

Bazı Rüyalar Psikolojik Sorunların Habercisi Olabilir!
ruyalar-psikolog

Bazı Rüyalar Psikolojik Sorunların Habercisi Olabilir!

Rüyanızda çok sevdiğiniz birinin öldüğünü gördünüz. Kan, ter içinde uyandınız. Ve eskilerin, böyle kötü rüya gördüklerinde yaptıklarını hatırladınız hemen. Onlar, kötü rüyalarını suya anlatırdı, sizde öyle yapacaksınız muhtemelen.

Herkesin gördüğü ortak rüyalar sağlığımızı yansıtıyor olabilir. Beynimizde olan her şey zihinsel ve fiziksel sağlığımızın bilinçaltı aracılığıyla bir göstergesidir. İşte sağlığımız üzerinde etkisi olan rüyalar…

Rüyaların kişiye yüklediği duyguları ele aldığımızda!


Sabah uyanıldığında rüyadan dolayı çok mutlu olunduğu duygusu çok ifade edilmezken korkutan, bunaltan rüyalar daha net hatırlanır. Hatta bu derece ürkütücü rüyalar daha çok yorumlanmaya çalışılır. Bir şeylerin işareti olabileceğine inanılır. Bu nedenle rüya tabirlerine başvurulur. Rüya tabirlerinde de bir felaket haberi ifadesi varsa başlar yeni korkular, beklentiler. Bazen öyle bir kısır döngü olur ki böyle sıkıntılı bekleyişlerle içeriği değişerek başka kötü rüyalar görülür. Hatta hocalara danışılır, birkaç muskayla bu sorun çözülmeye çalışılır. Sabah daha uyanır uyanmaz telefonda rüyasını birilerine yorumlatarak rahatlamaya çalışılır. Bu da o kişinin kaygısının ne derece yüksek olduğuna işaret eder. Belki de hastalık sayılabilecek düzeyde bir kaygısı vardır  ya da depresyonu vardır ve bu rüyalar da onların bir parçasıdır. Süreğen fiziksel hastalıklar, ağrılar halinde kişinin rahatsız uyuması ve rüyalarının  iç açıcı olmaması olağandır.bazen de rüyalar hastalığın habercisi olabiliyor şöyle ki, Psk.Dan. Enes Karaosmanoğlu anlatıyor ; "Duygu-durum bozukluğu olan bir hastamız her manik dönem öncesinde rüyalarında sürekli koşan bir beyaz at tarif ediyordu. Bu  gaipten bir haber değildi aslında. Beyinde meydana gelen biyolojik değişimlerin göstergesiydi aynı kaygı bozukluklarında olduğu gibi. Depresyon, şizofreni, kaygı bozuklukları ve diğer psikolojik hastalıklarda sıklıkla kabus görülür ve online terapi tedavisiyle bu durumun düzeldiğini görürüz."

Gördüğümüz rüyalar hayatımızdaki sorunları nasıl anlatır?

Psikolojinin bakışı ile sizin babaannenizin rüyaya bakışında ilişki vardır. Eski insanlar rüyaya baktıkları zaman rüyada görülen şeyin kendisiyle ilgilenmezler. Diyelim ki, pencerenize bir kuş geldi. Bu kızın kuşlarla ilgili sorunu var diye düşünmezler de bir haber gelecek derler. Yani görünen şeyle uğraşmazlar. Rüyadaki nesneler bir semboldur ve hayattaki başka bir şeyin karşılığıdır.
Psikoloji bilimi için de rüyada görülenler bir semboldür ama psikolojide farklı bir sözlük kullanılır. Evet, semboldür görünen nesneler ama o görülen nesnenin kişideki anlamı nedir? Asıl  ona bakarız. Çünkü herkeste yılanın, domuzun, bahçenin anlamı farklıdır. Orman, yılan, araç semboldür. Bunlar hayatınızdaki başka bir şeye karşılık gelir hep. Dolayısıyla bunun altında yatanı bulmaya çalışırlar.
Biz de rüyadaki sembolleri kabul ediyoruz ama onun anlamını sizinle bulmaya çalışıyoruz.

Eğer siz de rüyalarınızda problemler yaşıyorsanız bir Psikolojik Danışman'a görünmenizde fayda var!